toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:133
Včera159
Tento měsíc:4000
Celkem:352631

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Vozobule Jaroslav Tisk Email

Jaroslav Vozobule se narodil 22.9.1894 ve Stráňovicích (Stranovicích) na Volyni na Strakonicku, domovskou obec měl tamtéž, bydlel v č.p.3. Chodil 3 roky na obecnou školu, poté na průmyslovou pokračovací školu. Před válkou se živil jako zámečník. Byl svobodný. Jako svou zvláštní znalost uváděl později schopnost jízdy na koni. V kolonce politická příslušnost uvedl za války - sociální demokrat.

Do rakousko-uherské armády byl odveden 15.5.1915 a službu nastoupil 1.6.1915 k c.a k.pěšímu pluku č.11 v Písku. Zajat byl jako příslušník stejného pluku 24.9.1915 v městě Dubno.

Jako místo posledního pobytu v zajetí má Jaroslav Vozobule v materiálech uvedeny Skoromušky v Kyjevské gubernii, konkrétně cukrovar.

Datum přihlášení do čs.vojska se nepodařilo v jeho dokumentaci nalézt, zařazen do vojska měl být 6.11.1917. U konkrétní jednotky je evidován od 15.11.1917 u Č.-s.střeleckého záložního praporu, 4.roty. Jednalo se o formální zařazení, stejný den je Jaroslav Vozobule zařazen k 1.rotě parporu a poté k 1.č.-s.střelecké dělostřelecké Jana Žižky brigádě. V brigádě je přidělen k dělostřeleckému parkovému divizionu, k 1.parku (divizion měl 2 parky). Tato část brigády se starala mimo jiné o přísun munice bateriím. Jaroslav Vozobule má v té době hodnost dělostřelec (tzn.vojín). Bylo mu přiděleno osobní číslo 40871. K dělostřelectvu se zřejmě dostal jako pěšák díky zámečnickému vzdělání.

22.1.1918 je převeden k 2.parku. 25.2.1918 je park rozformován a Jaroslav Vozobule je přidělen 4.baterii brigády.

S baterií se Jaroslav Vozobule účastnil bojů legionářů proti bolševikům.

V rámci reorganizace a rozšiřování Č.-s.armádního sboru je 12.10.1918 ze 4.baterie utvořen 1.těžký divizion 1.dělostřelecké brigády. Jaroslav Vozobule je 15.11.1918 přidělen do 3.baterie 48 palcových děl uvedeného těžkého dionu a 16.11.1918 je zapsán do seznamu mužstva uvedené 3.těžké baterie.

1.12.1918 je povýšen na střelmistra (hodnost odpovídající svobodníkovi u pěchoty), 1.1.1919 je povýšen na mladšího ohněstrůjce (desátník; jedná se o počeštěné názvy ruských hodností, které vznikaly původně z němčiny).

12.4.1919 je 3.baterie přejmenována na 1.baterii 48 1/2 palcových děl.

24.7.1919 byl vyznamenán za chrabrost a zásluhy v boji proti sovětským vojskům současně Řádem M.R.Štefánika „Sokol“ s hvězdou a anglickou medailí „Za chrabrost“. Později byl vyznamenán i Čs.válečným křížem (číslo dekretu 16323), měl právo nosit revoluční a dohodovou medaili (Medaili vítězství).

19.10.1919 je 1.těžký dělostřelecký divizion přejmenován na 1.divizion těžkého dělostřelectva.

15.12.1919 je Jaroslav Vozobule opět povýšen na staršího ohněstrůjce (četaře).

Jaroslav Vozobule se do vlasti vrátil s 22.transportem. Demobilizován byl 21.12.1921.
Autor: Bernard Panuš

(Texty z výstavy v Praze - o legionářích - četnících, policistech.)