toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:18
Včera160
Tento měsíc:2959
Celkem:351590

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Štancl Antonín Tisk Email

Antonín Štancl se narodil 29.5.1881 v Nechanicích, okr.Hradec Králové, které byly i jeho domovskou obcí. Jako vzdělání je u něj uváděna měšťanská škola, jako předválečné povolání obchodník a jinde zámečník. Před válkou byl ženatý a měl 1 dítě.

Byl odveden v roce 1902. Ve válce sloužil u c.a k.pěšího pluku č.18 od roku 1914. Byl zajat jako příslušník tohoto pluku v hodnosti svobodníka 22.3.1915 v pevnosti Přemyšlu. Místo jeho pobytu v zajetí není známé.

Do čs.legií byl zařazen 3.7.1918 (jinde 10.6.1918) a to do „sborného bodu“ při 2.omském pochodovém praporu. 2.omský pochodový prapor byl jednou z jednotek vytvářených z nových dobrovolníků, které se později vlivem událostí zapojili do bojů nebo byl využíváni ke strážní službě a nakonec na jejich základě vznikly pluky III.divize. V praporu byl Antonín Štancl zařazen 6.7.1918 jako střelec s osobním číslem 71627 do 2.roty. od 6.-24.7.1918 prodělal urychlený výcvik pro pěchotu.

24.7.1918 byl převeden do pravomoci náčelníka štábu Č.-s.sboru do „komendantské“ roty. V této rotě byl personál zajišťující chod štábu sboru. Rozkazem praporu ze dne 23.7.1918 a následně rozkazem nezjištěné jednotky ze dne 24.9.1918 byl Antonín Štancl „zařazen ve stálý stav ochranné roty při štábu arm.sboru“. Konal tedy dále strážní službu. Nakonec se tato rota změnila nebo Antonín Štancl byl přeřazen do 2.strážní roty ve Vladivostoku (Vladivostocké posádky).

Podle lékařského vysvědčení č.29 vystaveného lékařskou komisí, která se konala 16.6.1919, byl pro různé choroby osvobozen od služby a 13.8.1919 odjel jedním z prvních transportů lodí Heffron z Vladivostoku domů. V lékařském vysvědčení se také uvádí 7 týdnů léčení v Čeljabinsku. 8.transport přijel 17.12.1919 do Terstu. Demobilizován byl 25.3.1920 s poznámkou: „Nedoslýchá na pravé ucho.Jinak zdráv“ jako střelec štábu Č.-s.sboru. Po propuštění bydlel v Nechanicích č.61.


Autor: Bernard Panuš