toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:37
Včera133
Tento měsíc:3745
Celkem:352376

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Lanza Ondřej Tisk Email

Ondřej Lazna se narodil 16.2.1897 v obci Šepadly, okr.Nová Kdýně, na Domažlicku a příslušný byl tamtéž, do č.p.35. Před válkou se živil jako mlynář, byl svobodný.

Do rakousko-uherské armády byl odveden 14.7.1915 a 16.10.1915 nastoupil službu u c.k.zeměbraneckého pluku č.7 jako pěšák. Zajat byl jako příslušník stejného pluku 22.8.1917 v Itálii v lokalitě označené jako Doskla.

Do čs.legií se Ondřej Lazna přihlásil 14.7.1918 a přísahu složil 18.7.1918 do rukou našeho zástupce kpt.Šeby v zajateckém táboře Solmona (v materiálech je dodatek „ponte di amore“). Službu ve vojsku nastoupil 19.7.1918 u „8.praporu náhradního“ ve Foligno. Jeho osobní číslo bylo 14537. Nevíme přesně, jaká jednotka je 8.praporem myšlena, zda se jedná o jeden z pracovních praporů nebo nikoliv.

Později byl zařazen do 1.roty, I.praporu, 35.čs.střeleckého pluku. 9.3.1919 přešel od 1.roty ke štábní rotě 35.pluku. 11.4.1919 byl povýšen a desátníka, 11.5.1919 na četaře.

Následovala celá řada přemístění - 21.5.1919 od I.štábní ke 3.rotě, 17.6.1919 od 2.roty zpět ke štábní, 19.6.1919 od 3.roty ke 2.rotě, 17.7.1919 byl přidělen ke štábní rotě I.praporu. Vždy se jednalo o přesuny v rámci 35.pluku. Nevíme, zda se nejednalo pouze o nějaké byrokratické orgie, o kterých nemusel mít Ondřej Lazna ani tušení. Mohl ve skutečnosti celou tu dobu sloužit na jednom místě. Také je zřejmé, že dobové zápisky jsou zmatečné. Snad se někdy najde pravda v archívu.

Dne 11.9.1919 byl Ondřej Lazna povýšen na strážmistra (jednalo se o hodnost v it.legiích, nikoliv o četnickou hodnost!). Pokud předběhneme, v dubnu 1920 je u jeho jména uváděna hodnost rotmistr, což by zhruba odpovídalo. 25.2.1920 obdržel „existenční dovolenou“, zřejmě si domlouval své budoucí působiště. Jak sám uvádí, v legiích sloužil v legiích až do 4.3.1920.

Za službu v legiích obdržel čs.revoluční medaili a italskou fattiche di guerra.

Od 6.3.1920 se nacházel ve službě u Zemského četnického velitelství pro Slezsko v Opavě, u doplňovacího oddělení, jako četník na zkoušku.
Autor: Bernard Panuš

(Texty z výstavy v Praze - o legionářích - četnících, policistech.)