Ruční granáty |
![]() |
![]() |
V Ruské armádě se během první světové války používalo několik druhů ručních granátů. Avšak jen některé byly vyloženě ruské konstrukce. Zde uvádíme pouze granáty ruské konstrukce. Granát systému kapitána Lišina Jedním z prvních granátů vyrobených ve 20. století byl granát vz. 1908 "Lišina". Tento granát měl velice dlouhou dřevěnou rukojeť, která bývala často na konci opletena lýkem, pro stabilizaci granátu v hodu. Granát byl aktivován nárazem, jako pojistka před vrhem sloužil vrchní návlek s jehlou.
Nákres granátu kapitána Lišina Detail hlavní části granátu kapitána Lišina s odejmutým pojistným návlekem
Granát vz. 1912 Tento granát je pravděpodobně jedním z nejpoužívanějších za první světové války. Granát již nebyl nárazový jako tomu bylo u předchozího typu, ale byl časovaný. Před hozením granátu byla do jeho horní části vložena zápalka a k tělu granátu zajištěna. Vrhač granátu jej držel za pojistnou ručku a odjistil pojistku na boku granátu. Po vyhození granátu z ruky se uvolnila pružinka, úderník uhodil do zápalníku, který s časovým zpožděním prohořel až k náloži. Granát byl pro větší účinek naplněn speciální kovovou mřížkou pro větši zničující efekt.
Granát vz. 1914 Tento granát funguje na stejném principu jako granát vz. 1912. Granát vz. 1914 byl plněn menším množstvím nálože než předešlý model. Největší změna je však ve tvaru granátu, kdy bylo upuštěno od hranátého a přešlo se k praktičtějšímu kulatému provedení.
Skupinka 3. roty, 4. pluku - první a druhý legionář zleva mají uloženy v sumce a za opaskem granáty vz. 1914, legionář stojící vpravo má za opaskem zavěšen granát vz. 1912
Příručky:
|