toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:100
Včera114
Tento měsíc:620
Celkem:474901

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Ruční granáty Tisk Email

1914_2Lucerna31908

 V Ruské armádě se během první světové války používalo několik druhů ručních granátů. Avšak jen některé byly vyloženě ruské konstrukce. Zde uvádíme pouze granáty ruské konstrukce.

Granát systému kapitána Lišina

Jedním z prvních granátů vyrobených ve 20. století byl granát vz. 1908 "Lišina". Tento granát měl velice dlouhou dřevěnou rukojeť, která bývala často na konci opletena lýkem, pro stabilizaci granátu v hodu. Granát byl aktivován nárazem, jako pojistka před vrhem sloužil vrchní návlek s jehlou.

 

1908

Nákres granátu kapitána Lišina

1908_detail

Detail hlavní části granátu kapitána Lišina s odejmutým pojistným návlekem

 

Granát vz. 1912

Tento granát je pravděpodobně jedním z nejpoužívanějších za první světové války. Granát již nebyl nárazový jako tomu bylo u předchozího typu, ale byl časovaný. Před hozením granátu byla do jeho horní části vložena zápalka a k tělu granátu zajištěna. Vrhač granátu jej držel za pojistnou ručku a odjistil pojistku na boku granátu. Po vyhození granátu z ruky se uvolnila pružinka,  úderník uhodil do zápalníku, který s časovým zpožděním prohořel až k náloži. Granát byl pro větší účinek naplněn speciální kovovou mřížkou pro větši zničující efekt.

 

Lucerna3

Lucerna2

 

Lucerna4

Granát vz. 1914

Tento granát funguje na stejném principu jako granát vz. 1912. Granát vz. 1914 byl plněn menším množstvím nálože než předešlý model. Největší změna je však ve tvaru granátu, kdy bylo upuštěno od hranátého a přešlo se k praktičtějšímu kulatému provedení.

1914_1

1914_2

1914_3


Dobové fotografie:

Nase 3.rota 4.pluku v Samare po boji - 8.cervna 1918

Skupinka 3. roty, 4. pluku - první a druhý legionář zleva mají uloženy v sumce a za opaskem granáty vz. 1914, legionář stojící vpravo má za opaskem zavěšen granát vz. 1912


Příručky: