toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:98
Včera114
Tento měsíc:618
Celkem:474899

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Rubáška pochodová (gymnasťorka) Tisk Email

gymnastorka_UP


Rubáška, pochodová rubáška nebo také gymnasťorka je horní část pochodového stejnokroje používaného vojáky ruské císařské armády v období I.sv.války i ruské občanské války. Uvedená část stejnokroje vychází střihem a podobou z ruského národního kroje. V rámci ruské císařské armády se objevuje v 19.století. Existuje také jako gymnastičeskaja rubáška, zkráceně gymnasťorka, používaná pro výcvikové účely. V rámci reforem stejnokrojů po rusko-japonské válce byla tato část stejnokroje – po krátkém pokusu o zavedení blůzy v roce 1910 – zavedena jako součást pochodového (polního) stejnokroje, např. také rozkazem „po vojenom vědomstvu“ č.218 z roku 1912. Už před I.sv.válkou se hledala nejvhodnější podoba této součásti stejnokroje (zapínání středem, zapínání na boku atd.). Tím více se podoba rubášek liší v průběhu I.sv.války a občanské války v Rusku. Na fotografiích, a tím je myšleno i na fotografiích čs.legionářů, je možné vidět plejádu rubášek se středovým zapínáním, s bočním zapínáním, bez kapes, s kapsami „okopírovanými“ z Kielů (blůz), i s kapsami nejroztodivnějších tvarů a velikostí. Pochodová rubáška byla vyráběna ze sukna záštitné (šedo-zelené) barvy, pro letní období z plátna uvedené záštitné (šedo-zelené) barvy, ale už v průběhu I.sv.války je možné na černobílých fotografiích rozeznat vedle sebe stojící ruské vojáky nebo čs.legionáře, kteří mají evidentně tuto část stejnokroje z materiálů jiných barev, dokonce z jiných druhů materiálů. Je třeba také říci, že tuto část stejnokroje si v průběhu I.sv.války začalo oblékat i nezanedbatelné množství důstojníků a vojenských úředníku.

gymnastorka_UP

Na fotografii je jedna z možných variant podoby rubášky. Uvedená kopie rubášky je již zbavena nárameníků po vstoupení v platnost rozkazu Čs.arm.sboru č.15 z prosince 1917.