toggle

Stránky archivovány

 

Návštěvnost


Dnes:98
Včera114
Tento měsíc:618
Celkem:474899

Anketa

V jakých legiích bojoval Váš předek?
 

Překlad

Czech Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Croatian Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Frenč Tisk Email
Frenc

Frenč je název pro blůzu oficiálně nezavedenou, ale hojně používanou v ruské císařské armádě po začátku I.sv.války důstojníky a vojenskými úředníky. Zjednodušeně se dá říci, že „co frenč – to samostatný vzor“. Nicméně, i u některých frenčů se dají vystopovat určité jednotící prvky. Postupem doby začaly frenče nosit i řadoví vojáci, což se ještě více rozšířilo v době občanské války v Rusku. To, co platí u frenčů na příslušníky ruské císařské armády či vojáky obou stran konfliktu občanské války v Rusku, platí přirozeně i pro čs.legionáře v Rusku. Frenče se vyráběly jednak ze záštitného (šedo-zeleného sukna), později i ze sukna jiných odstínů barev, např. hnědo-zelené nebo černé.

 

Frenc

Na fotografii je originál jednoho z alespoň částečně  „typizovaných“ frenčů, charakterizovaného pruhy látky mezi rameny, horními a dolními kapsami. Frenč je vyroben ze sukna předpisové šedo-zelené barvy. Na levém rukávu je hodnostní štítek, který by bylo možno zařadit pouze při znalosti hodnostního postupu nositele. Jedná se buď o hodnostní štítek štabs-kapitána všech druhů vojsk z ledna až října 1918 nebo o hodnostní štítek kapitána  střeleckých pluků (řadové služby) v období od října 1918.